Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Himalaya Tuzu ile Ağız ve Diş Sağlığı

 tuzlu su ile gargara

Himalaya tuzu, doğadaki en saf tuz olup, 84 minerali bünyesinde barındırmaktadır. Bu mineraller, vücudumuza oldukça yararlıdır. İşlenmeden sofra tuzu olarak, banyo tuzu olarak ve ağız ve diş sağlığı için gargara yapılarak kullanılması uygundur. Çeşitli sebeplerle, ağız ve dişlerimiz doku bozuklukları ve iltihaplanmalar dolayısıyla rahatsızlanırlar. Ağız ve diş sağlığı için, himalaya tuzlu su ile gargara yapmak ağız içinde oluşan yaralar, diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıklara karşı etkili sonuç verir.

 

Ağız yaraları (Aft), çeşitli sebeplerle birçok insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ağız yarası, dilde, yanaklarda, diş etinde, damakta yani ağzın tüm çeperinde oluşabilir. Ağrılı, yemek yemede acı veren, yutkunma sırasında acıyan bir çeşit mantarın oluşturduğu yaralardır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde, bu mantarlar ilerlemeden yok edilir. Ayrıca fiziksel travmalardan dolayı da, ağız yaralarının oluşması muhtemeldir. Çok sıcak yiyecekler tüketilmesi, yanağı ısırmak, protez dişler gibi sebepler ağız yaraları (Aft) oluşumunu tetikler. Ağız yarası, kola, gazoz, turunçgiller, baharat, sirke, turşu gibi asitli yiyeceklerin tüketilmesi sonrasında da gelişebilir. Ağız yarası sebebi tam olarak bilinmeyen oluşumlardır. Stres te, aft oluşumları için zemin hazırlamaktadır. Vücudun dirençsiz kaldığı, stresli durumlar ağız yaralarını oluşturabilir.

 

Diş eti çekilmesi, diş eti hastalıklarının içinde fazla dikkate alınmadığı bir durumdur. İlerlemesi halinde sağlıklı dişlerin dahi kaybedileceği bir hastalıktır. Diş eti çekilmesi durumunda, diş etlerinde koyulaşma ve şekil bozukluğu görülür. Dişlere iyi bakılması ve fırçalamanın ihmal edilmemesi, ağız hijyeni konusunda hassas davranmamız gerekir.

 

Ağız yaraları ve diş eti çekilmelerinde, tarçın, adaçayı, biberiye, misvak, nane, karanfil, söğüt ağacı kabuğu gibi şifalı bitkiler ve himalaya tuzu karıştırılarak yapılacak gargara ile oldukça etkili sonuçlar verecektir. Sağlığımızı korumak ve sağlığımızı tekrar kazanmak için doğadan faydalanmalıyız. Uzmanların önereceği bitkisel tedavi yolları ile vücudumuzun sağlıklı olması ve kalması için, bizler de destek olmalıyız. Rahatsızlıklarımızın tedavi edilmediğinde, daha kötü sonuçlar doğuracağını unutmayalım.

 

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir