Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX

Astım ve Alerjiye Karşı Himalaya Tuzu

himalaya tuzu odaları

 

                Astım, sebebi tam olarak belirlenebilmiş bir rahatsızlık değildir. Ancak elde edilen veriler bugün astımın belli başlı bazı nedenlerden kaynaklanabildiğini göstermektedir. Bunların en başında kişinin genetik yapısı gelmektedir. Yani astım krizlerinin tehdit ettiği kişiler, çoğunlukla bu hastalığı doğuştan beri taşımaktadırlar. Astımın kalıtsal olarak geçmesinin dışında, bir takım hastalıklar sonrasında baş gösterebildiği de gözlemlenmiştir. Örneğin ağır bir zatürre atlatmış kimselerin de bundan sonra astım şikâyetlerinin arttığı olmuştur. Bunların yanında ruhsal sıkıntılar sonucu da oluşabildiği görülmüştür. Ancak en temel anlamda kalıtsal bir nitelik gösterdiği bilinmektedir.

 

Astım;  bronşlarda oluşan bir tür ödem dolayısıyla meydana gelen nefes darlığı olayıdır. En bariz belirtisi bu şekilde olmaktadır. Kişinin hırıltılı nefes alması, öksürük krizleri astım belirtisi olarak kabul edilmektedir. Kimi zamansa bu belirtiler normal zamanda ortaya çıkmaz, tetikleyici bazı ortamlarda baş gösterirler. Astım rahatsızlığı olan bir kişinin dumana maruz kalması, tozlu bir ortamda bulunması var olan astımını tetikleyerek belirtilerin oluşmasına sebep olabilir.

 

Bugün modern tıp bilimi astım rahatsızlığına karşı etkili ilaçlar geliştirmiştir. Bunlardan bir türü, astım krizi esnasında kullanılırken bir diğeri astıma sebep olan ödemlerin temizlenebilmesi amacına hizmet eden ilaç takviyesidir.

 

Alerji ise biraz daha değişik bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunun gayet normal bazı şartlara değişik tepkiler vermesi olarak nitelendirilebilir. Her birimizde bulunan ve vücutlarımızın sağlığını koruyan bağışıklık sistemlerimiz, kimi zaman polen, duman, nem gibi çok normal durumlarla karşılaştığında ortaya farklı bir tepki koymaktadır. Bu tepki; derimizin kızarması, gözümüzün yaşarması veya bir yerimizin kaşınması şeklinde ortaya çıkabilir.

 

Gerek astım, gerek alerji bugün bir takım ilaçlarla çözüme kavuşturulabilmektedir. Ancak ilaç tedavisinin yanında, bu gibi rahatsızlıklarda himalaya tuzu etkisinden de bahsetmemiz gerekir. Pembe tuz olarak da bilinen himalaya tuzu, gerek vücuda haricen uygulanmak suretiyle, gerekse buharını solumak şeklinde astım ve alerji mağdurlarına oldukça etkili şekilde yardım edebilmektedir. Bugün, Himalaya sıradağlarının Pakistan sınırlarında olan bölgesinden elde edilen himalaya tuzu Pakistan’ın dış ticaretinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Şifa veren özellikleri sayesinde tüm dünyaya ihraç edilebilen himalaya tuzu, bu denli ünlü olmasını da insan sağlığına olan katkılarına borçludur.

 

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir